четвртак, 8. новембар 2018.

140 година од ослобођења Лебана


Лебане данас слави свој дан светог великомученика Димитрија. Свети Димитрије живео је у Солуну у IV веку и један је од најпоштованијих војника страдалника за Христову веру. Култ светог Димитрија се брзо проширио код Срба у средњем веку и опстао је до данашњих дана. 
Општинско веће је на својој седници од 5. априла 2017.г. донело одлуку којом прихвата ново идејно решење грба Лебана, на ком је поред Јустинијана приказан и свети Димитрије. 

Ово је време када славимо и 140 година од ослобођења Лебана од турске власти, тако да сматрам да је битно да поменемо оне војнике које су под командом генерала Милојка Лешјанина ослободиле Лебане  7. јануара 1878.г. управо од тада Лебане почиње да живи свој слободни живот у међународно признатој Кнежевини Србији. Тако да Лебане није формирано 1878.г. него је тада ослобођено од турске власти. Само помена ради први пут се Лебане у историским изворима помиње 1516.г. и то у турском дефтеру као Хлебан, насеље је свакако формирано за време српске средњевековне државе и то за време деспота Стефана Лазаревића, када крајеви Дубочице којима је припадало и Лебане, добијају свој стратешки значај као крајиште и простор кроз који воде важни путеви ка Новом Брду.

Човек који је ослободио Лебане - Милојко Лешјанин

Неколико недеља пре ослобођења формиране су управе за ослобођене пределе, Лебане је припало Лесковачкој управи. Управа Лесковачка формирана је 11. децембра 1877.г. и постојала је до марта 1878.г. На подручју Лесковачке управе многе цивилне послове обављали су војни органи. Садашње власти морају да одрже сигурност и да подмирују најпрече потребе, у лесковачком крају општина мора бити из повише села, стоји у извештају Манојла Марића, који је према Списку општина и села у нахији Лесковачкој пописом утврдио 215 села која су оранизована у 32 општине, две варошке – Лесковац и Власотинце – и тридесет сеоских општина, с аукупно 11691 кућом.
Општине су организоване у три среза:
  • лесковачки са центром у Лесковцу (17 општина)
  • властотиначки са центром у Власотинцу (11општина)
  • пусторечки са центром у Бојнику (3 општине)
У овој подели лебанска села, и само Лебане, припадали су Лесковачкој управи и пусторечком срезу, а организована у две општине Лебанску и Бошњачку. Бошњачка општина обухвата обе стране реке Јабланице са ослонцем на вододелнице Јабланице и Пусте Реке с једне, и Јабланице и Ветернице с друге стране, окружена је атарима Турековачке, Лебанске и Бунушке општине. Оптина има једног председника, 2 члана и 11 одборника, сачињавају је села

Село
Број кућа
Бошњаце
58
Пертате
62
Тогочевце
38
Ћеновац
17
Цекавица
20
Лугаре
15
Ждеглово
20
Коњино
25
Доње Врановце
18
Пусто Војловце
25
Смрчје
2 арнаутске

Лебанска општина налази се са обе стране Јабланице захвата северне притоке Пусте Реке а јужно доњи ток Поповачке реке. Општина има председника, два члана и 8 одборника. Лебанска оптина је имала 164 српске и 205 арнаутске куће сачињавају је села

Село
Куће
српске
Куће
арнаутске
Лебане
24

Шумане
70

Шилово
30

Прекопчелица
20
10
Штулац и Гегља
20
20
Растељица

20
Горње Врановце

45
Кривача

30
Поповце

30
Радиновац

40
Рујковац

40
Убрзо је седиште Јабланичког среза пренето у Лебане, а до изградње  неопходне зграде, седиште среза је било смештено у црквеном конаку храма свете Петке у Бошњацу. Према закону о уређењу ослобођених предела који је кнез Милан потписао у Нишу 3 јануара 1878.г. успостављају се 4 округа, за нас значајан Топлички округ који је имао пет среза: Прокупачки, Добрички, Куршумлијски, Пусторечки, Јабланички. Лебане је било среско место, а све до 1890.г. било је у саставу Топличког округа  када је новом административном поделом припало Врањском округу.

1883.г. имамо детаљне податке за прве народне представнике лебанске општине:

Председник:
Јоргаћ Марјановић
Кметови:
Кузман Трајковић из Поповца
Стоша Крстић из Гргуровца
Станко Николић из Клајића
Миладин Ивановић из Врановца
Станко Цветковић из Коњина
Јања Мићовић из Лебана
Коста Ђокић из Коњина
Стаменко Миљковић из Ждеглова
Милош Стевановић из Шилова
Стеван Пешић из Криваче

Одборници:
Стојча Јовановић из Прекопчелице
Цветан Јовановић из Шилова
Јовча Ранђеловић из Поповца
Стоша Стевановић из Клајића
Цветан Здравковић из Шумана
Ставра Стојковић из Коњина
Цветан Анђелковић из Лебана
Ђока Пешић из Врановца
Младен Ђођевић из Гргуроваца
Ставра Ђорђевић из Ждеглова

Због свог положаја и мреже путева Лебане је постало важно место  а пре свега због трговине.  Лебане је 30. маја 1912.г. проглашено за варошицу.

Лебане између два светска рата
Зграда среског суда у Лебану 1934.г.
Повод је леп, дан Лебана и дан светог Димитрија, и прилика да се подсетимо значајних имена и догађаја из историје. Срећан нам дан!

Свети и славни великомучениче Христов, Димитрије, брзи помоћниче и топли заступниче онима што ти с вером притичу! Одважно стојећи пред небеским Царем, испроси нам од Њега опроштај сагрешења наших и избављење од свепогубне болести, од земљотреса, од потопа, од огња и мача и од вечне казне. Моли Његову благост да буде милостив према овом граду, према овој обитељи и свакој земљи хришћанској. Измоли нам код Цара над царевима победу над непријатељима и васцелој држави мир, спокој, чврстину у вери и побожни напредак. Нама, пак, који поштујемо твој часни помен испроси благодатно укрепљење за добра дела да бисмо се, угодивши њима нашем Господу Исусу Христу, твојим молитвама удостојили да наследимо Царство небеско и да Га вечно прослављамо са Оцем и Светим Духом. Амин.

Нема коментара:

Постави коментар